Cviky proti bolesti bederní páteře

Cviky proti bolesti bederní páteře

Bolest v oblasti bederní páteře není nic neobvyklého. Díky sedavým zaměstnáním, častému jednostrannému zatížení a uspěchané době, se bolest zad stala nedílnou součástí našeho života. Pokud Vám však tento standard nevyhovuje a již nechcete bolest zad v bederní oblasti, tak máme pro Vás řešení. Cvičením jednoduchých cviků podle McKenzie metody, která se přímo specializuje na oblast zad, se zbavíte bolesti jednou pro vždy a to bez cizí pomoci a dlouhé čekací doby u lékaře.

 

McKENZIE CVIKY NA BEDERNÍ PÁTEŘ

Veškerá zde uvedená cvičení je vhodné provádět na základě vyšetření vašim terapeutem.

McKenzie cviky při bolestech v bederní páteři (dolní část zad)

Obecně se dají doporučit všem, kdo mají bolesti ve spodní části zad netrvale (intermitentně, občasně) (i pokud by to mělo být pouze 5 minut ze dne bez bolesti). Většinou se bolesti objevují/zvyšují při oblékání ponožek/spodního prádla, obouvání, luxování, při mytí nádobí, řízení auta apod. Úlevu nacházíte v leže na břiše či na zádech na tvrdší matraci či podlaze. Dále jako terapie/prevence bolestí dolní části zad, se dají následující cviky doporučit všem lidem se sedavým zaměstnáním či manuálně pracujícím lidem s častou prací v předklonu/polopředklonu a zvedáním břemen z předklonu. Cviky mohou zpočátku zvyšovat bolesti v dolní části zad (v bedrech), ale s opakováním cviku by se měla bolest snižovat a rozsah pohybu během cviku zvyšovat. Pokud by se tak nedělo, necvičte a kontaktujte svého McKenzie terapueta.

Při akutních bolestech v dolní části zad:

 
McK 1

McK2


1) leh na břiše – v domácím prostředí na pevnější matraci na posteli nebo na zemi. Dle tolerance zaujměte polohu na 5-10 minut každou hodinu. Je možné, že se bolest zprvu zvýší, ale jak v poloze setrváte, bolest se začne snižovat. Svalstvo zad, hýždí, stehen a lýtek se snažíte v této poloze maximálně uvolnit. Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.


Pokud se bolesti při cviku 1) odstranily, pokračujte:

 

McK3


2) leh na břiše se záklonem trupu (opora o předloktí) - v domácím prostředí na pevnější matraci na posteli nebo na zemi. Dle tolerance zaujměte polohu na 5-10 minut každou hodinu. Opora o předloktí – lokty pod rameny, svalstvo zad, hýždí, stehen a lýtek se snažíte v této poloze maximálně uvolnit. Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.


Tolerujete-li již cvik 2) téměř/zcela bez bolesti, pokračujte:

 

McK4


3) záklon trupu v leže na břiše – oproti předchozím cvikům v bodě 1) a 2) budete cvik dynamicky opakovat (nebudete polohu staticky udržovat). V počtu 10 opakování, provádějte každou hodinu záklon trupu v leže na břiše tak, aby byly ruce na úrovni ramen a postupným propínáním loktů jste pomalu zvedali horní polovinu těla až do maximálního záklonu bederní páteře, který tolerujete (kde vás zastaví bolest). Pánev ovšem musí zůstat na podložce. Během pohybu do záklonu i při návratu do lehu na břicho, se svalstvo zad, hýždí, stehen a lýtek snažíte maximálně uvolnit (zvedání provádějí pouze horní končetiny). Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.


Tolerujete-li již cvik 3) téměř/zcela bez bolesti, pokračujte:

 

McK5


4) záklon trupu v leže na břiše s přetlakem pacienta – provádějte vše stejně jako při cvičení v bodě 3) a v maximálním záklonu (na konci pohybu) proveďte hluboký výdech – tím dosáhnete ještě většího prověšení trupu. Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.

 

Celý článek byl převzat z www.mckenziemetoda.cz se souhlasem autora.